wtorek, 22 marca 2016

Wstęp do rocka - That's Alright (Mama) Arthura "Big Boya" Crudupa

Arthur Crudup
Zdaniem historyków, nagranie That's Alright (Mama) Arthura "Big Boya" Crudupa, powstałe w 1946 roku, jest pierwszym utworem rockowym. Strukturalnie zakorzeniona w bluesie i country piosenka posiada najwcześniej zarejestrowaną solówkę gitarową.

Postać Arthura "Big Boya" Crudupa jest mało znana wśród współczesnych słuchaczy rocka. Wielka szkoda. Niektóre informację dotyczące genezy swojego ulubionego stylu muzycznego powinny być w świadomości. Bez wielkich protoplastów rock and rolla: wspomnianego "Big Boya", Chucka Berrego czy tez duetu Max C. Freedman i James E. Myer nie byłoby współczesnej muzyki rockowej.


Arthur Crudup urodził się 24 sierpnia 1904 roku w stanie Missisipi.początkowo wykonywał piosenki gospelowe, następnie zafascynował się bluesem. W roku 1939 przeniósł się do Chicago, gdzie nawiązał współpracę z wytwórnią RCA Records. W latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych zarejestrował wiele utworów, m.in.:  Who's Been Foolin' You, Mean Old 'Frisco Blues czy wspomniany That's All Right, które zyskały dużą popularność na południu Stanów Zjednoczonych. W następnych latach współpracował z labelami: Fire Records, Delmark i Sequel. Artysta zmarł 28 marca 1974 roku.

Arthur Crudup wydał sześć albumów:

Solowe dokonania:
  • Mean Ol' Frisco 1962
  • Crudup's Mood 1969
  • Look On Yonder's Wall 1969
  • Roebuck Man 1974
W kooperacji z innymi muzykami:
  • Sunny Road z Williem Smithem oraz Jimmim Dawkinsem 1969
  • Arthur "BigBoy" Crudup Meets the Master Blues Bassists – z Williem Dioxonem i Ransomem Knowlingiem 1994
Utwór That's Alright (Mama) został rozpowszechniony w 1954 roku przez Elvisa Presleya, przed którym otworzyły się bramy do wielkiej kariery.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz