środa, 4 maja 2016

Robert Plant

Robert Plant
Dziś urodziny obchodzi wielka legenda rocka, wokalista Led Zeppelin i Band of Joy - Robert Plant. Warto przypomnieć tę wspaniałą postać, która przez wielu uznawana jest za najlepszego wokalistę rockowego wszechczasów.

Pochodzący z West Bromwich Robert Anthony Plant swoją karierę rozpoczął w wieku kilkunastu lat, grając w lokalnych bluesowych bandach. Wraz z Johnem Bohnamem (późniejszym perkusistą LZ) udzielał się w zespołach: The Crawling King Snakes oraz Band of Joy. Na zaproszenie Jimmiego Page Robert Plant zasilił szeregi Led Zeppelin. Od tego momentu historia rocka nabrała innego wymiaru.

Lata 1968 - 1975 to okres prosperity dla członków Led Zeppelin. Powstają wtedy wybitne albumy: Led Zeppelin (1969), Led Zeppelin II (1969), Led Zeppelin III (1970), Led Zeppelin IV (1971), Houses of the Holy (1973) oraz Physical Graffiti z 1975. Dla wielu utwory zamieszczane na owych płytach są ponadczasowe i należą do ścisłego kanonu rocka. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych muzycy eksperymentowali z brzmieniem i formą. Wydany w 1976, mocno bluesowy album Presence, był dobrym wydawnictwem, natomiast opublikowany w 1979 roku  Through the Out Door stanowił artystyczną porażkę. Karierę Led Zeppelin przerwał zgon Johna Bohnama. Po jego śmierci udostępniono zbiór nieznanych utworów - Coda, które jakościowo były znacznie gorsze niż nagrania z początku kariery.Robert Plant, podobnie jak Ozzy Osbourne, rozpoczął karierę solową na początku lat osiemdziesiątych. Pierwszy solowy album powstał w 1982 i nosił tytuł Pictures at Eleven. Był dużym sukcesem artystycznym i komercyjnym. Okrył się platyną w USA i Kanadzie. Największy sukces komercyjny osiągnął jednakże krążek - Now&Zen, którego sprzedano 3 miliony kopii w Stanach Zjednoczonych. 

W latach dziewięćdziesiątych twórca Pictures at Eleven nagrał kolejne dwie płyty solowe oraz kooperacyjny album z Jimmim Pagem - Walking into Clarksdale. Był to znakomity powrót do klimatu nagrań Led Zeppelin z pierwszej połowy lat siedemdziesiątych. Ogólnie rzecz biorąc, Robert Plant wydał 10 solowych albumów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz